برخی از چیزها در ناخودآگاه ما به صورت جفت در کنار هم قرار می گیرند و در عمل یکدیگر را تکمیل می کنند مانند کره و پنیر، قاشق و چنگال، عاشق و معشوق و … . دوربین و سه پایه یکی دیگر از این جفت های قدیمی و دوس داشتنی هستند که با پیشرفت بسیاری از فناوری ها مانند لرزشگیر و ترفندهای فوتوشاپ، باز هم به یکدیگر نیاز دارند تا تصاویر بی نقصی را ثبت کنند. در این بین داشتن یک راهنمای خرید سه پایه دوربین می تواند به شما کمک کند تا نکات مهم را در هنگام تهیه سه پایه، در نظر بگیرید. از این رو در این مقاله ابتدا به معرفی نکات لازم خرید سه پایه دوربین می پردازیم و در ادامه آن، شما را با بهترین سه پایه های دوربین در سال 2022 آشنا می کنیم. بنابراین اگر قصد خرید سه پایه دوربین دارید، تا انتهای مقاله با تکنوسان مگ همراه باشید.

فهرست مطالب

 • چرا به یک سه پایه دوربین نیاز داریم؟
 • راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی
  • اندازه سه پایه دوربین
  • وزن سه پایه دوربین عکاسی
  • ارتفاع سه پایه دوربین
  • پایداری و ثبات سه پایه
  • نوع سری یا نگهدارنده سه پایه دوربین
  • فرایند جداسازی سریع دوربین از سری
  • میله مرکزی سه پایه دوربین
 • معرفی بهترین سه پایه های دوربین عکاسی
  • سه پایه دوربین Benro Mach3 2 Series TMA27A
  • سه پایه ونگارد Vanguard VEO 3+ 263AP Tripod
  • سه پایه دوربین حرفه ای جیماری Jmary Tripod Video PH20+LF85
  • سه پایه دوربین عکاسیWeifeng WF-717
  • سه پایه دوربین بیک Beike q720 Tripod Blue
  • سه پایه دوربین حرفه ای JOBY GorillaPod 1K Kit
 • سخن پایانی

چرا به یک سه پایه دوربین نیاز داریم؟

کاربرد سه پایه دوربین

احتمالا برایتان سوال پیش بیاید که چرا باید سه پایه ای برای دوربین عکاسی تهیه کنید و موارد استفاده آن چیست؟ باید بدانید که تهیه یک سه پایه دوربین می تواند کاربردهای بسیار زیادی برای شما داشته باشد. در وهله اول به افزایش کیفیت و وضوح تصاویر ثبت شده شما کمک می کند.

علاوه بر این می تواند تجهیزاتی مانند لنزها را نگه دارد تا با راحتی عمل بیشتری عکاسی کنید. بسیاری از عکاسان برای کادر بندی دقیق، ثبت تصاویر ماکرو، پانوراما، کلوزآپ، عکاسی در طبیعت و … از سه پایه دوربین استفاده می کنند. همچنین در بسیاری از مواقع، امکان نگه داشتن دوربین با دست وجود ندارد و با استفاده از یک سه پایه می توانید تصاویر بدون لرزش و دقیقی را ثبت کنید.

راهنمای خرید سه پایه دوربین عکاسی

راهنمای خرید سه پایه دوربین برای عکاسان

فرقی نمی کند که در کدام سبک عکاسی مشغول هستید و چگونه کار می کنید؛ در هر صورت شما به یک سه پایه دوربین نیاز دارید تا همه چیز به خوبی و بدون ذره ای لرزش انجام شود. هنگام خرید سه پایه دوربین مانند بسیاری از لوازم دیگر، لازم است که نکاتی را درباره آن بدانید. با شناخت و آگاهی از این نکات می توانید یک خرید موفق داشته باشید و مناسب ترین Tripod یا سه پایه را برای نوع کاربری خود انتخاب کنید. در ادامه با راهنمای خرید بهترین سه پایه دوربین با ما همراه باشید.

اندازه سه پایه دوربین

اندازه سه پایه، یکی از مهم ترین نکاتی است که هنگام خرید باید در نظر بگیرید. زیرا ابعاد بزرگ یک سه پایه می تواند حمل و نقل آن را برایتان سخت کند. در واقع در انتخاب سه پایه، همه چیز بستگی به نوع کاربری شما دارد. سه پایه های دوربین در اندازه های مختلفی در بازار وجود دارند و این شما هستید که باید متناسب با نیاز خود، به تهیه آن ها بپردازید.

اگر اهل سفر و رفت و آمد هستید، قطعا یک سه پایه با اندازه بزرگ برای شما دست و پا گیر خواهد بود؛ بنابراین باید یک سه پایه با اندازه مناسب و کوچک انتخاب کنید. این در حالی است که اگر قصد تهیه سه پایه دوربین برای خانه یا یک استودیوی عکاسی را دارید، می توانید سه پایه ای با اندازه بزرگ انتخاب کنید. بنابراین به یاد داشته باشید که ابتدا به نوع استفاده خود نگاه کنید و سپس با توجه به نوع کاربری، اندازه مورد نیاز سه پایه را انتخاب کنید.

همچنین بخوانید:

راهنمای خرید و معرفی بهترین لنز دوربین موبایل؛ چه لنزی برای گوشی بخریم؟

وزن سه پایه دوربین عکاسی

وزن سه پایه، یکی دیگر از عواملی است که در حمل و نقل این وسیله تاثیر زیادی دارد. در واقع، وزن سه پایه به موادی که در تولید این کالا استفاده می شود، بستگی دارد. معمولا سه پایه هایی که از فیبر کربن ساخته می شوند، جنس محکم و وزن سبک تری دارند و به همین دلیل اغلب توسط عکاسان در فضای باز یا مسافرت مورد استفاده قرار می گیرند. این در حالی است که سه پایه های آلومینیومی نیز بسیار قوی هستند اما نسبت به فیبر کربن، وزن سنگین تری دارند.

ارتفاع سه پایه دوربین

نکات مهم جهت خرید سه پایه دوربین

بهترین ارتفاعی که سه پایه دوربین می تواند داشته باشد، دقیقا برابر یا بلندتر از قد شماست. علت این موضوع به این بر میگردد که اگر ارتفاع سه پایه، کوتاه تر از قد شما باشد؛ مجبور می شوید برای عکاسی خم شوید. این موضوع می تواند در دراز مدت باعث ایجاد آسیب به بدن شما شود. اما اگر یک سه پایه با ارتفاع برابر قد خود داشته باشید، نیازی نیست که برای دیدن منظره یاب خم شوید و می توانید در حالت ایستاده عکاسی کنید.

چنانچه ارتفاع سه پایه از قد شما بلندتر باشد هم می توانید آن را با توجه به ارتفاع قد خود، تنظیم کنید. بنابراین دقت کنید که ارتفاع سه پایه دوربین با قد شما مطابقت داشته باشد تا مجبور به خم شدن در حین عکاسی نباشید.

پایداری و ثبات سه پایه

بهترین سه پایه دوربین فیلمبرداری

از نکات مهمی که باید در راهنمای خرید سه پایه دوربین به آن توجه کنید، پایداری و ثبات سه پایه است. همه ما از یک سه پایه خوب، انتظار داریم تا بدون لرزش و حرکت باشد تا بتوانیم تصاویر خوبی را به ثبت برسانیم. داشتن یک سه پایه با وزن سنگین، به معنای پایداری آن در شرایط آب و هوایی مختلف نیست. در واقع یک سه پایه خوب باید در برابر باد، باران و ضربه مقاوم باشد. همیشه باید مطمئن شوید که دوربین و لنز شما روی سه پایه به خوبی قرار گرفته اند و تعادل دارند زیرا در غیر این صورت ممکن است همه تجهیزات شما به روی زمین بیفتد و آسیب ببیند.

نوع سری یا نگهدارنده سه پایه دوربین

انواع سری سه پایه دوربین

سری سه پایه دوربین را می توان مهم ترین بخش یک سه پایه در نظر گرفت که وظیفه نگهداری از دوربین را به عهده دارد. معمولا سری یا نگهدارنده سه پایه در دو نوع وجود دارد که برخی از آن ها به بدنه سه پایه وصل هستند و نوع دیگر را می توانید به صورت جدا به بدنه وصل کنید. سری سه پایه که به آن هد نیز گفته می شود، از سه نوع Pan-tilt، ball-head و Pan-head تشکیل می شوند.

 • سری بال هد، یک پیچ جهت کنترل دارد که می توانید به وسیله آن، قسمت متحرک سری را شل یا سفت کنید. این نوع از نگهدارنده دوربین، تجربه کاربری روان و خوبی را در اختیار شما قرار می دهند و استحکام قابل قبولی دارند.
 • سری پن تیلت، یکی از رایج ترین سری های پایه دوربین است که معمولا از آن برای سه پایه های معمولی تر استفاده می شود. این سری از دو اهرم تشکیل شده است که یکی از اهرم ها، وظیفه کنترل حرکات افقی را دارد و دیگری، حرکات عمودی را کنترل می کند.
 • سری پن هد که برای فیلمبرداری استفاده می شود، یک میله بلند دارد که کنترل حرکات دوربین را انجام می دهد. از آنجایی که این نوع سری در فیلمبرداری استفاده می شود، وزن بیشتری از دوربین را تحمل می کند و کیفیت ساخت خوبی هم دارند.

فرایند جداسازی سریع دوربین از سری

نکات مهم در خرید سه پایه دوربین

همه سری های سه پایه دوربین، توانایی نگهداری دوربین و اتصال آن به سه پایه را دارند اما در برخی از سری سه پایه ها مکانیزمی به نام جداسازی سریع وجود دارد. این مکانیزم جداسازی سریع، به این معنی است که دوربین به یک صفحه وصل می شود. روی این صفحه یک پیچ برای اتصال دوربین قرار دارد و پس از اتصال دوربین به صفحه، آن را به روی سری قرار می دهیم. در این حالت، هر زمان که نیاز داشتید دوربین را از سه پایه جدا کنید، با فشردن یک دکمه می توانید دوربین را از روی سری دوربین، بردارید.

میله مرکزی سه پایه دوربین

در برخی از مدل های سه پایه دوربین، یک میله مرکزی با قابلیت تغییر ارتفاع وجود دارد. کارکرد این میله به این صورت است که بدون ایجاد تغییر اندازه در پایه ها، می تواند ارتفاع دوربین را بیشتر کند و به عبارتی وظیفه شیب را بر عهده دارد. البته باید بدانید که این میله مرکزی در استفاده از لنزهای تله، می تواند باعث ایجاد لرزش هایی در ثبت تصاویر شود. در هر صورت اگر سه پایه ای با این قابلیت میله مرکزی را تهیه کردید، به اندازه میله مرکزی دقت کنید تا در حالتی که پایه ها را جمع می کنید، بلندتر از آن ها نباشد.

معرفی بهترین سه پایه های دوربین عکاسی

معرفی بهترین سه پایه دوربین عکاسی

حالا که راهنمای خرید سه پایه دوربین را به خوبی بررسی کردیم، می دانیم که یک سه پایه خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد. بنابراین به راحتی می توانید پایه و سه پایه دوربین عکاسی و فیلمبرداری مناسبی را برای خود تهیه کنید. اما بیایید در این بخش با بهترین سه پایه های دوربین موجود در بازار و ویژگی های آن ها، آشنا شویم. مطمئنا برندهای مطرح زیادی در این زمینه توانسته اند، سه پایه های قدرتمندی را برای عکاسان حرفه ای طراحی و تولید کنند.

سه پایه دوربین Benro Mach3 2 Series TMA27A

مشخصات بهترین سه پایه برای دوربین عکاسی

برند صاحب نام بنرو که در سال 1995 تاسیس شد، از آن زمان تا حال توانسته است تا نیاز بسیاری از عکاسان را برطرف کند. این برند چینی با تولید لوازمی مانند سه پایه دوربین، کیف دوربین، سری دوربین و … توجه افراد زیادی را در حوزه عکاسی به خود جلب کرده است. سه پایه TMA27A Mach3 یکی از موفق ترین و پرفروش ترین سه پایه های برند بنرو است که تمام نکات لازم در راهنمای خرید سه پایه دوربین را رعایت کرده است. این عامل باعث شده است تا بتواند در لیست بهترین سه پایه های دوربین موجود در بازار قرار بگیرد.

سه پایه Benro Mach3 2 Series TMA27A با داشتن وزن  1.76 کیلوگرم، به راحتی قابل حمل است و می تواند نیاز شما را به خوبی برطرف کند. از نظر ارتفاع سه پایه، باید گفته شود که این محصول تا ارتفاع یک و نیم متر بلند می شود و می توانید آن را تا 31 سانتی متر، پایین بیاورید. از ویژگی های مهم سه پایه بنرو مدل Mach3 2 Series TMA27A، تحمل بار تا وزن 14 کیلوگرم است که این سه پایه را به یکی از قدرتمندترین سه پایه های دوربین تبدیل کرده است. همه این ویژگی ها باعث شده است تا سه پایه Benro Mach3 2 Series TMA27A، یک انتخاب ایده آل برای عکاسان حرفه ای باشد.

قیمت: حدود 9 میلیون تومان

سه پایه ونگارد Vanguard VEO 3+ 263AP Tripod

ویژگی های بهترین سه پایه برای دوربین عکاسی

برند چینی ونگارد یکی از بهترین برندهای سه پایه دوربین است که نمایندگی های فعال مختلفی در کشورهایی مانند اسپانیا، انگلیس، آمریکا و … دارد. این برند با طراحی و تولید سه پایه VEO 3+ 263AP توانسته است نیاز بسیاری از عکاسان را برطرف کند. ارتفاع این سه پایه یک متر و 72 سانت است که آن را به یک سه پایه با ارتفاع مناسب تبدیل می کند. از ویژگی های خوب سه پایه VEO 3+ 263AP، می توان به قابلیت تغییر ارتفاع میله مرکزی اشاره کرد که به شما اجازه می دهد در موقعیت های مورد نیاز از آن بهره ببرید.

از طرفی، این سه پایه 2.45 کیلوگرمی، استحکام بسیار خوبی دارد و پایه های آن از جنس آلومینیوم ساخته شده است و می تواند بار تا وزن 15 کیلوگرم را تحمل کند. به طور کلی، سه پایه Vanguard VEO 3+ 263AP یک انتخاب بهینه و کاربردی برای شما خواهد بود که ویژگی های قابل توجه زیادی دارد. قطعا عکاسان حرفه ای و کار درست، می دانند که سه پایه برند ونگارد مدل VEO 3+ 263AP، چقدر می تواند در روزهای سخت و شلوغ عکاسی و فیلمبرداری، کمک کننده باشد.

قیمت: حدود 8 میلیون و پانصد تومان

همچنین بخوانید:

شناخت ویژگی ها و کاربرد انواع لنز در دوربین های گوشی

سه پایه دوربین حرفه ای جیماری Jmary Tripod Video PH20+LF85

بهترین سه پایه دوربین سال 2022

سه پایه Jmary Tripod Video PH20+LF85، با وزن حدودا 5 کیلوگرم، یکی از قدرتمند ترین سه پایه های معرفی شده در لیست بهترین هاست. این سه پایه یا قابلیت تعویض سری، قفل زبانه ای و البته ارتفاع یک متر و 82 سانتی، شما را از خم شدن های مکرر هنگام عکاسی بی نیاز می کند. از سوی دیگر، پایه های این سه پایه به صورت میخ دار طراحی شده است تا بتوانید در طبیعت و سطوح ناهموار نیز تعادل را در آن ایجاد کنید.

جنس این پایه ها از آلومینیوم است که نوید استحکام آن را می دهد. از طرفی، این سه پایه می تواند بار و تجهیزات اضافی را تا وزن 12 کیلوگرم تحمل کند. یکی از ویژگی های خوب Jmary Tripod Video PH20+LF85، دارا بودن بال هد است که چرخش قابل قبولی در اختیارتان می دهد و از استحکام بسیار خوبی نیز برخوردار است. سه پایه Jmary Tripod Video PH20+LF85 یکی از بهترین سه پایه های دوربین فیلمبرداری است که توانسته با رعایت تمامی نکات راهنمای خرید سه پایه دوربین، در لیست برترین ها قرار بگیرد.

قیمت: حدود 6 میلیون تومان

سه پایه دوربین عکاسیWeifeng WF-717

بررسی بهترین سه پایه های دوربین

 سه پایه دوربین عکاسی Weifeng WF-717، از سه پایه های خوش قیمت و پرفروش است که با ارتفاع 180 سانتی متری، یکی دیگر از سه پایه های بلند قد به شمار می آید. این سه پایه با توجه به ارتفاع قابل ملاحظه ای که دارد، به راحتی می تواند در هر ارتفاعی تنظیم شود و متناسب با قد شما قرار گیرد. از ویژگی های خوب و مهم سه پایه WF-717، می توان به مکانیزم جداسازی سریع اشاره کرد که می توانید بدون تاخیر فقط با فشردن دکمه ای، دوربین را از سری جدا کنید. جنس لاستیکی پایه های سه پایه باعث شده تا استفاده از آن در زمین های صاف امکان پذیر باشد. همچنین این پایه در سطوح ناهموار نیز مانع از لغزش و سقوط دوربین و تجهیزات می شود. سه پایه قدرتمند Weifeng WF-717، توانایی حمل بار تا وزن 8 کیلوگرم را دارد که آن را به یک سه پایه تمام عیار با ویژگی های کاربردی تبدیل می کند.

قیمت: حدود 3 میلیون و 600 هزار تومان

سه پایه دوربین بیک Beike q720 Tripod Blue

بهترین سه پایه دوربین دیجیتال

برند Beike که یک کمپانی فعال در تولید تجهیزات عکاسی است؛ با سه پایه q720 توانسته توجه افراد بسیاری را به دست آورد و خود را به یکی از لوازم همراه هر عکاس حرفه ای تبدیل کند. این سه پایه با ارتفاع 180 سانتی متر و همچنین بهره مندی از قابلیت تغییر ارتفاع در میله مرکزی، می تواند در هر وضعیت عکاسی موثر واقع شود و نیاز شما را برطرف کند. همچنین می توانید از سه پایه Beike q720 Tripod Blue به عنوان تک پایه نیز استفاده کنید.

شما می توانید تجهیزات مورد نیاز خود مانند لنزها را به روی این سه پایه قرار دهید، البته به یاد داشته باشید که سه پایه Beike q720 Tripod Blue، تحمل بار تا وزن 10 کیلوگرم را دارد. سری نگهدارنده این سه پایه به شما اجازه چرخش 360 درجه ای می دهد که این موضوع می تواند کار شما را در بسیاری از حالات عکاسی راحت کند. به طور کلی Beike q720 Tripod Blue، یکی از بهترین سه پایه های دوربین است که به مشکلات عکاسان آگاه است و می تواند نیاز حرفه ای ها را به خوبی برطرف کند.

قیمت: حدود 2 میلیون و 400 هزار تومان

سه پایه دوربین حرفه ای JOBY GorillaPod 1K Kit

مشخصات بهترین سه پایه برای دوربین های دیجیتال

یکی از جمع و جور ترین سه پایه های موجود در بازار متعلق به برند جهانی Joby است که توانسته است با طراحی سه پایه JOBY GorillaPod 1K Kit، نیاز بسیاری از افراد را برطرف کند. این برند آمریکایی در طی سال های فعالیت خود سه پایه های بسیاری برای دوربین، موبایل و تبلت طراحی کرده است و این بار با مدل GorillaPod 1K Kit که فقط 51 گرم وزن دارد، به یکی از لوازم همراه هر عکاسی تبدیل شده است.

طراحی منحصر به فرد این سه پایه باعث شده تا بتوانید آن را روی هر سطح ناهمواری قرار دهید. وجود روکش لاستیکی این سه پایه باعث می شود تا به راحتی آن را روی سطوح ناهموار قرار دهید. حتی با انعطافی که دارد می توانید آن را به دور چیزی قفل کرده و زاویه عکاسی مورد نظر خود را تنظیم کنید. جنس بدنه سه پایه JOBY GorillaPod 1K Kit از استیل ضد زنگ و پلاستیک ABS است که باعث می شود تا دوام و طول عمر بیشتری داشته باشد. از ویژگی های مهم این سه پایه، وجود یک بال هد است که به اکثر دوربین های بدون آینه، فلاش ها و … با وزن حداکثر 1 کیلوگرم متصل می شود.

این سری قابلیت چرخش 360 درجه و خم شدن 90 درجه دارد و می توانید آن را با استفاده از پیچ مخصوص، قفل کنید. به طور کلی سه پایه JOBY GorillaPod 1K Kit، یکی از کاربردی ترین سه پایه های موجود در بازار است که می توانید از آن به عنوان سه پایه دوربین گوشی نیز استفاده کنید. سه پایه GorillaPod 1K Kit با وزن سبکی که دارد یکی از قابل حمل ترین سه پایه های قدرتمند است که می توانید آن را همه جا با خود حمل کنید و از تجربه عکاسی، لذت ببرید.


قیمت: حدود یک میلیون و 600 هزار تومان

سه پایه عکاسی با موبایل مادوکس جی 1

سه پایه تی شو موبایل مادوکس مدل Madox G1 محصولی کارآمد برای عکاسی و فیلمبرداری با انواع گوشی‌های هوشمند است. قابلیت تبدیل حالت به شکل T در این سه پایه، استفاده از آن را برای بلاگرها و طیف وسیعی از کاربران ساده‌تر کرده است.

اگر تمایل به خرید این سه پایه با قیمت مناسب از کافه عکس دارید کافیست اینجاکلیک کنید تا به صفحه فروشگاه ما هدایت شوید 

سخن پایانی

دنیای عکاسی نیاز به تجهیزات بسیاری دارد که در این بین برخی از تجهیزات بسیار ضروری و کاربردی هستند. اگر تجربه عکاسی داشته باشید، می دانید که سه پایه دوربین، یکی از این لوازم مورد نیاز در عکاسی است و به شما کمک می کند تا تجربه رضایت بخشی از عکاسی و فیلمبرداری داشته باشید. البته برای تهیه یک سه پایه خوب، باید نکات زیادی را در نظر بگیرید و نسبت به ساختار این وسیله آگاه باشید. از این رو در این مقاله درباره راهنمای خرید سه پایه دوربین صحبت کردیم و همچنین به معرفی بهترین سه پایه های دوربین موجود در بازار پرداختیم. اگر تجربه عکاسی با استفاده از سه پایه دوربین را دارید، حتما نظرات ارزشمند خود را در بخش دیدگاه ها برای ما بنویسید.